Fixtures > Round 4 British Youth Championship 2017

Round 4 British Youth Championship 2017

11th June 2017

Rye House

Results

500cc

Daniel Gilkes 3 3 3 3 = 12 + 3     18 Championship Points
James Laker   1 ex 1 2 = 4 + 2     16 Championship Points
Kean Dicken   0 1 0 1 = 2 + 1       14 Championship Points
Drew Kemp    2 2 2 ef = 6 + f       12 Championship Points

250cc

Leon Flint    3 3 3 3 =     12 + 3               18pts
Nathan Ablitt 2 3 3 2 = 10 + 2                16pts
Joe Thompson 1 2 2 3 = 8 + 1                 14pts
Jason Edwards 3 3 2 1 = 9 + ex               12pts
Dan Thompson 2 0 2 2 = 6                      11pts
Sam Hagon      1 1 1 1 = 4                        10pts
Jordan Palin     1 2 ex 0 = 3                        9pts
Jake Mulford    0 0 1 f = 1                          8pts
Jacob Clayton   0 0 ex 1 = 1                       7pts

125cc

Harry McGurk 3 3 3 3 = 12 + 3
Sam McGurk 3 2 3 3 = 11 + 2
Corban Pavitt 3 3 3 1 = 10 + 1
Bailey Fellows 3 2 3 2 = 10 + 0
Luke Harrison 3 2 f 3 = 8
Gregor Miller  f 3 3 2 = 8
Sonny Springer 2 1 2 3 = 8
Charlie Jenson  1 2 2 2 = 7
Freddie Fox Baron 1 3 2 0 = 6
Aston Vale        0 3 1 2 = 6
Max Perry         2 1 2 ef = 5
Mikey Robbins 2 1 1 1 = 5
Jacob Fellows   ef 2 0 3 = 5
Max Petit           1 ef 2 1 = 4
Sam Peters        0 2 1 0 = 3
Taya Thirtle       0 0 1 2 = 3
Elliot Kelly          1 1 F 1 = 3
Mickie Simpson 2 0 F NS = 2
Harry Cunningham 1 0 1 0 = 2
Callum Gill         0 ex NS NS = 0

Report

Round 4 of the British Youth Championship again took place at Rye House, following on from Round 3 at the same venue after Rye stepped in to replace King’s Lynn who pulled out at short notice.

Another great attendance of 125 riders with 20 riders taking part, which included 2 riders making their Youth Debuts; Harry Cunningham and Max Petit.

Both new boys had a great afternoon, and although it was fierce competition both boys did really well with Max scoring 4 and Harry 2.

As with most 125 competitions, the 4 finalists were not decided until right up the very last heat, with surprise package Gregor Miller on top form, Harry McGurk his normal classy performance, Sam McGurk, Round 3 winner Corban Pavitt, Bailey Fellows, Luke Harrison and Sonny Springer all chasing a final spot.

After all the qualifying heats were completed, the top 4 were the 2 McGurks, Pavitt and Fellows.

What a fantastic heat this final was, with all 4 riders entering the 1st corner together, and with Harry on the outside, he made his move down the back straight, right around the outside to go on and win his first final of the year.

Sam followed him home for 2nd, with Pavitt 3rd and Fellows riding hard for 4th.

The 250cc class was very entertaining and eventful, with some tough calls for the SCB Referee to make.

9 riders competed, and as previously stated this is the best class for entertainment in 2017.

It is fair to say that Leon Flint will be the man to beat again in 2017, as another unbeaten performance, all the way through the heats and the final.

There were so many good performances in this class , it would be unfair to pick any of the riders out, but to say well done to them all Sam Hagon, Jordan Palin, Dan and Joe Thompson, Jason Edwards, Jake Mulford, Nathan Ablitt and Jacob Clayton.

The Final was eventful and had to be re-run after there was a clash between Joe Thompson and Jason Edwards.

With the unlucky Edwards being excluded, that left Flint, Ablitt and Thompson to complete the final, with Ablitt keeping Flint honest during the whole 4 laps, and Thompson just happy to complete 4 laps and claim 3rd spot.

The 500 class only had 4 riders competing, Series leader Daniel Gilkes, Drew Kemp, Kean Dicken and James Laker.

Gilkes looked super stylist in the heats and went through unbeaten, with Kemp collecting 3 2nd places, Laker scoring 4 and the returning Dicken from injury scored 2.

In the Final, again Gilkes flew from the start, with Kemp chasing him.

Kemp unfortunately crashed on the last lap when in 2nd, which gifted Laker 2nd place and Dicken 3rd.

Gilkes looks real quality now, and will be the favourite to claim this years title.

Thankyou to our partners

  • Nuneaton Speedway Supporters Club
  • Friends Of Speedway
  • Wessex Marine
  • Trend Creative
  • Kandysoft
  • Meridian Lifts
  • Rentruck
  • ASR
  • Gordon Pairman
  • Complete Filtration Solutions
  • Koz Classics
  • SFS Electrical
  • Drains First